Microsoft Teams’de Ekip Şablonları

Yayınlama: 16.06.2022
A+
A-

Microsoft, Teams’i düzenli olarak geliştirdiği yeni özelliklerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Sizlere yeni gelecek bir özelliği anlatmaya çalışacağım bu özellik araştırdığımda beni de zaten yapılmalıydı diye düşündürmedi değil J Teams ekipleri oluşturma esnasında hızlı ve daha kolay bir şekilde oluşturmamızı sağlayacak hazır template’ler özelliği aramıza katılacak. Ekip şablonları ile kullanıcılar, yeni bir ekip oluştururken çeşitli özelleştirilebilir şablonlar arasından seçim yapabilecek ve hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirebilecekler. BT uzmanları ayrıca organizasyonları için yeni özel şablonlar oluşturarak ekip yapılarını standart hale getirmelerine, ilgili uygulamaları kullanıma adapte etme ve en iyi uygulamaları ölçeklendirmelerine olanak sağlayacak. Ekip şablonları, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak.

Ekipleri etkili bir şekilde kullanma:

Teams’de ekip şablonları, iyi bir tasarım ile kanalları, sekmeleri ve uygulamaları bir araya getirerek çalışma ortamınız için tüm bileşenleri sağlamaktadır.

Şablondan Ekip Oluşturma:

Resim-1

Yeni bir ekip oluştururken, kullanıcılar  ekibin amacına bağlı olarak çeşitli özelleştirilebilir şablonlar arasından seçim yapabilecekler. Seçenekler arasında etkinlik yönetimi ve kriz yönetimi gibi ortak ekip türlerinin yanı sıra hastane oda numarası ve banka şubesi gibi sektöre özgü şablonlar yer alacak.

Resim-2

Şablonlar, önceden tanımlanmış kanallar, sekmeler ve uygulamalarla birlikte gelen standart bir ekip yapılarıdır; etkili bir ekip tasarımı kullanıcıların ilgili yetenekleri ile birlikte katma değer sağlayacak gibi görünüyor.

Resim-3

Kullanıcılar bir şablondan ekip oluştururken ekip adını, açıklamasını ve kanal adlarını özelleştirebilir.

Resim-4

Ekip oluşturulduktan sonra, kullanıcılar ekibi en iyi nasıl kullanacakları ve ekibi daha fazla nasıl özelleştirecekleri konusunda başlangıç açıklama kılavuzundan destek alabilecekler. Şablonlar, kullanıcıların önemli ekipleri ve sektörleri kapsayacak 12 adet şablon yayınlanacak.

Kuruluşunuz için yeni şablonlar oluşturma:

Microsoft, hazır gelecek şablonların yanı sıra, iş gereksinimlerini karşılamak için kendi özel şablonlarını da oluşturabilecek. Bu sayede, BT ekiplerinin ortak senaryolar için ekip yapılarını kuruluş genelinde ölçeklendirmesine imkân sağlayacak. Microsoft Teams yönetim merkezinden yöneticiler sıfırdan kolayca yeni şablonlar oluşturabilir, mevcut şablonları değiştirebilir ve hatta mevcut bir ekibi değiştirebilir.

Resim-5

Yeni bir şablon oluşturabilir, mevcut bir takımı şablon olarak kullanabilir veya mevcut bir şablon seçenekleri ile kanal yapısını, sekmeleri ve uygulamaları tanımlayabilirsiniz. BT ekipleri etkin bir şekilde kuruluşun doğru üyelerine bu sayede uygulamış olacaklar.

Resim-6

Tüm şablonlar, Microsoft Teams yönetim merkezinden yönetilebilir ve değiştirilebilir.

Resim-7

Son kullanıcılar için, kullanıcının kuruluşu tarafından oluşturulan şablonlar ekip oluşturma sırasında kullanılabilir şablonlar listesinin en üstünde. Şablon görünürlüğünü yerel kullanıcı tarafından kontrol edebileceğiniz anlaşılıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Müdürü